Nehtová plíseň může skončit až amputací. Začněte ji léčit včas

Nevzhledné žluté zabarvení, ztluštění či drolení nehtu, tak se projevuje onychomykóza neboli nehtová plíseň. Ta postihuje až deset procent lidí. Často si ji přinesou z bazénu, posilovny nebo se také může objevit po dlouhodobém používání umělých nehtů.

Mykóza nehtů se vyskytuje hlavně na nohou, protože jí svědčí vlhko a teplo. Na rukou se většinou objeví u žen, které si dlouhodobě nalepují umělé nehty.

„Onychomykóza se projevuje tím, že se nehet začne odlupovat z nehtového lůžka, začne se stáčet a deformovat,“ vysvětluje Veronika Mořkovská, školitelka manikúry a pedikúry.

Plíseň začíná obvykle na palci a postupně se rozšiřuje i na ostatní nehty, což může podstatně snížit kvalitu života. Neléčená mykóza nehtu může způsobit až jeho úplné rozpadnutí, které se pak řeší chirurgickým odstraněním.

Léčba může trvat i rok

Aby se zabránilo nejhoršímu, je důležité včas začít s léčbou, kterou ale většina lidí podceňuje a odkládá. A klidně roky chodí s nevzhledně vypadajícími nehty. 

Léčba je pak ale mnohem náročnější a například u lidí s diabetem, které mykóza postihuje nejčastěji, může skončit až amputací. Pokud máte zasaženou většinu nehtů, může trvat i několik měsíců až roky, než je úplně vyléčíte.

V první fázi se doporučuje aplikovat lokální roztok či mast přímo na nehet. Účinné látky tak pronikají do nehtové ploténky, kde ničí vlákna parazitujících hub. Dále se může použít speciální lak, který se nanáší dvakrát týdně a léčivá látka se z něj postupně uvolňuje a proniká celým nehtem.

Důležité je také ošetřování nehtové ploténky. Nejprve je nutné speciální bruskou snížit zbytnělou keratinovou vrstvu nehtu a také zkrátit nehet na nejkratší možnou délku. Poté ještě několik týdnů aplikovat antimykotické masti. 

Pokud ale trpíte nehtovou plísní delší dobu, vždy navštivte dermatologa, který vám doporučí vhodnou a účinnou léčbu.

Zdroj: idnes.cz

 

Mykóza nehtů - sedm omylů o nemoci

Mykóza nohou a jejich nehtů je jedním z nejčastějších onemocnění u nás a šíří se přenosem odpadlých šupinek z pokožky napadené plísní z člověka na člověka. Buď přímo, nebo při zanedbání mykózy kůže v meziprstních prostorech se plíseň může dostat pod nehet, který časem změní barvu, tvar a strukturu. Mykózu často provází nepříjemný zápach a nezřídka také výrazná bolestivost napadených míst.

Přestože se jedná o tak časté onemocnění, kolují mezi lidmi mnohé mylné informace s ním spojené. Uvádíme zde sedm nejčastějších omylů o mykóze nehtů, jejím přenosu a léčení:

Mykóza nehtů je kosmetický problém

Mykóza nehtů (onychomykóza) je chronické infekční onemocnění, kdy mikroskopické houby (buď kvasinky nebo vláknité houby lidově označované jako plísně) parazitují na tkáních člověka. Nesmí se v žádném případě podcenit. Velmi vážné komplikace totiž mohou přinést diabetikům, lidem s oslabenou imunitou či s cévním onemocněním.

Mykóza nehtů může mnohdy znemožnit i výkon povolání, při kterém se dlouho stojí, nebo je závislé na pohybu (balet, tanec), nebo řadu sportovních aktivit. Onemocnění současně zhoršuje psychiku a kvalitu života. Jako kožní onemocnění potřebuje imykóza nehtů péči a pomoc dermatologa.

Když se denně myji, nemůžu se nakazit

Mykóza je poměrně hodně nakažlivé onemocnění. „Zárodky plísní vydrží v prostředí živé a nakažlivé velmi dlouho. Například na jediném čtverečním metru, třeba na koupališti, se může vyskytovat až 12 druhů plísní,“ upozorňuje MUDr. Karel Mencl z mikrobiologického oddělení Pardubické krajské nemocnice. Pokud máte jen malou ranku v meziprstí, nebo záděru či jinak poškozenou kůžičku okolo nehtu, dostanou se k vám zárodky plísní velmi lehce. Z vašich nohou se dokonce může rozšířit kamkoliv po těle. Stačí použít stejné nůžky či pilník na pedikúru i manikúru, nebo stejný ručník na nohy a zbytek těla.

Jelikož nechodím do bazénu, nemohu se mykózou nakazit

Plísním se samozřejmě daří přežívat lépe ve vlhkém a teplém prostředí, dlouhodobě pak třeba na dřevěných roštech podlah v sauně, v kabinkách plováren, ve sprchách a lázeňských provozech, ale to neznamená, že se nedostane na nohy i jinak, třeba chůzí naboso po hotelovém koberci. Vysušená kůže v sandálech také ztrácí přirozenou odolnost a je stejně náchylná k plísňovému onemocnění jako vlhká pokožka.

Mykózou nejvíce trpí ti, kteří nosí neprodyšnou obuv

Statistiky uvádějí, že maximální výskyt mykózy nohou je u lidí ve věku okolo 70 let.Rozšíření infekce napomáhá snížená a obtížná pohyblivost a nedostatečná péče nejen o nohy. Postižení většinou není vůbec léčeno, a přitom takový stav vyžaduje zvýšenou hygienu. Někdy seniory ani nenapadne, že svědění nohou je příznakem tohoto onemocnění.

Mykóza je mužskou záležitostí

Pohlaví nemá s onemocněním žádnou souvislost. Důležitá je hygiena, každodenní výměna ponožek, hlavně při zvýšené potivosti nohou, a střídání bot, protože vlhká obuv vyschne leckdy až za dva dny. Boty by se měly občas vydezinfikovat a ponožky vyprat v octové vodě. Nohám je třeba občas dopřát koupel ve vodě s octem nebo se slabým roztokem hypermanganu.

Plíseň stačí vysušit dětským pudrem

Možná takové ošetření přinese na chvíli úlevu, protože utlumí příznaky onemocnění, ale neléčí ho.

Mykóza se nedá vyléčit

Existuje řada prostředků, které fungují na různých principech. Lokálně, kdy například potíráme nehet lakem, jehož účinná látka spálí mykózu na povrchu nehtu, nebo užíváním léků, jejichž účinné látky k nehtu proniknou krví (zde je však nutné sledovat funkčnost a stav vnitřních orgánů, kdy se tyto léky mohou použít. Tato léčba je nevhodná pro diabetiky, lidi s narušenou imunitou nebo s žilní nedostatečností). Často se oba druhy kombinují.

Zdroj: zdravě.cz

 

EKOMARKET.cz na mykózu nehtů doporučuje:

Bišungit - krém se šungitem proti plísni - eliminuje všechny druhy plísní a dermatomykóz ZDE

TTO nehtový regenerátor  - snižuje lomivost nehtů, při zánětech nehtových lůžek, na celou řadu plísní ZDE

Manuka MYCONAIL nehtový regenerátor - nehtový regenerátor snižuje lámavost nehtů, na záněty nehtových lůžek, plísně ZDE

Manuka foot spray - na plísně nohou ZDE

Manuka MYCOFOOT - Spray na plísně nohou s manukou a propolisem ZDE

Antiseptický balzám na nohy - antiseptický balzám na plísně nohou ZDE