S kým nechci spát…
V dnešní době je velmi oblíbené:
Řekni mi co jíš a já ti povím jaký jsi.
Řekni mi s kým spíš a já ti řeknu jaký jsi.
Ale jsou situace, které nevnímáme a přitom spíme s někým koho v posteli určitě nebudeme vítat či se na jeho setkání v posteli těšit…
Těmi nevítanými návštěvníky jsou bohužel v našich postelích roztoči!
Kdo jsou roztoči
Roztoči jsou nezvaní hosté v každé domácnosti. Živí se šupinkami kůže, které z nás opadávají během spánku každý den (1,5 g kůže denně a cca 0,3 - 0,45 kg ročně). Daří se jim ve vlhkém a teplém prostředí jako jsou naše postele, matrace, lůžkoviny, čalouněný nábytek a koberce. V přírodě jsou roztoči hubení jejich přirozenými nepřáteli, a také je ničí sluneční paprsky, bohužel tomu tak není v domácnosti. Roztoči přežívají a reprodukují se lépe právě v matracích a lůžkovinách, neboť vlhkost a teplo lidského těla zde přetrvává až několik hodin. Výkaly roztočů obsahují silný alergen, který může vyvolat závažná onemocnění jako astma, alergie a různé druhy ekzémů.
Roztoči jsou nejlépe vidět pod mikroskopem na tmavém pozadí. Jsou zakulaceného tvaru a dorůstají velikosti přibližně 0,1 mm. Roztoči jsou přenášení proudem vzduchu, který se vytváří při běžných činnostech po celé domácnosti a nejlépe se jim daří v matracích a lůžkovinách
Průměrný život roztoče trvá 20-40 dnů. Samička roztoče vyprodukuje za pět týdnů svého života 60-100 vajíček denně. Během svého života vyprodukuje každý roztoč více než 2000 částeček výkalů obsahujících silný alergen.
Čím se roztoči živí a jaké prostředí jim nejlépe vyhovuje
Roztoči se živí především drobnými odlupky naší kůže. Nejlepší podmínky pro růst roztočů nabízí prostředí s teplotou 22 - 26 °C a vlhčím vzduchem, nejpříznivější pro roztoče je relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 70 - 80%, naopak vlhkost pod 50% je pro ně až na výjimky vysoce nepříznivá.
Tyto skutečnosti poměrně jasně vysvětlují, proč představuje pohodlné lůžko se svým specifickým mikroklimatem téměř ideální inkubátor roztočů, a proč je při realizaci protiroztočových opatření nutné zaměřit pozornost v první řadě na něj. Z lůžka se roztočové alergeny a částečně i roztoči dostávají do prachu v ložnici a odtud se šíří i do ostatních místností a předmětů v bytě.
Proč se roztočům v lůžku tolik daří
Každou noc sdílíme postel se stovkami tisíc až několika milióny těchto nevítaných spolubydlících. V pouhém jednom gramu prachu z matrace, polštáře nebo peřiny běžného lůžka se totiž ukrývá až 15 tisíc roztočů. Proč mají roztoči v naší posteli ideální podmínky k životu?
Nachází zde velké množství potravy. Sytíme je přímo z našeho těla. Každou noc jim necháváme v posteli dostatek jejich hlavní výživy - částečky oloupané z naší pokožky.
Dýcháním a odpařováním (pocením) našeho těla vzniká zvýšená vlhkost v lůžku a vytváří tak ideální klima pro roztoče
Navíc svým vlastním tělem lůžko roztočům každou noc vytápíme.
Jaká je povaha roztočových alergenů a jak se šíří
Roztoči způsobují nemoci svými alergeny, které jsou nejvíce obsaženy v jejich výměšcích, především ve výkalech. Roztočové alergeny se šíří zejména vzduchem a lidem se do organismu dostávají vdechnutím. Roztoči se spojují s většími částečkami prachu a rychleji se usazují na veškeré povrchy v domácnosti. Naopak alergeny kočičí nebo psí jsou lehké a po rozvíření zůstávají v ovzduší dlouhodobě, více dnů.
Problémy roztočového původu často vznikají po ulehnutí do postele, během noci až do rána, při hraní dětí na postelích, pohovkách a kobercích, při luxování a úklidu.
Co všechno může alergie na roztoče způsobit
Chronický zánět dýchacích cest
Průduškové astma
Atopický ekzém
Chronický zánět spojivek
Doporučená opatření
Sluneční svit hubí roztoče, ale je třeba vystavení matrací a lůžkovin několikahodinovému slunečnímu svitu. Procento uhynutých roztočů je bohužel i přes to velice malé (3,8%). Poslední výzkumy ukazují, že mnohonásobně účinnější a rychlejší ve vyhubení roztočů je používání UV-C antibakteriálních vysavačů Raycop (93,5%).
Roztoče zničí praní ve vodě nad 60°C po dobu jedné hodiny
Zabiják roztočů UVC vysavač Raycop
Certifikovaný UV-C antibakteriální vysavač Raycop
Jak pracuje UV-C antibakteriální vysavač Raycop
Antibakteriální vysavače Raycop využívají patentovaný 3-stupňový systém čištění pro odstranění roztočů, bakterií, virů a dalších alergenů. Vysavače Raycop jsou vybaveny dvojitou mikroalergickou filtrací včetně HEPA filtru (H13) a dokonalého utěsnění, aby se zabránilo úniku mikročástic zpět do ovzduší místnosti.
Patentovaný system čištění vysavače Raycop
Vibrační klepač
Raycop jako první používá patentovaný vibrační klepač, který vyklepe částečky prachu a roztoče z matrací, polštářů a dalších textilií. Vibrační klepač vibruje rychlostí 3000 úderů za minutu, a tak zajistí, že i nejodolnější roztoči jsou uvolněni z vláken textilií.
UV-C dezinfekce
Antibakteriální vysavač Raycop používá UV-C dezinfekční lampu na zabíjení bakterií, virů a zničení roztočů. Raycop používá kvalitní UV-C zářivku od značky Philips nebo Sankyo s vlnovou délkou 253,7 nm.
Výkonné Sání
Výkonný sací motor vysaje prach, alergeny i odumřelé kožní buňky. Cartridge filtr zachytí větší částice tak, že nemohou znovu vstoupit do ovzduší pokoje a usadit se znovu v textiliích.
Mikro-alergický HEPA filtr
Mikro-alergický HEPA filtr odfiltruje veškeré mikročástice menší než 0,3 μm, které neuniknou zpět do ovzduší. To znamená, že vzduch, který vychází z Raycopa je čistší, než vzduch ve zbytku místnosti.
Zabiják alergenů, bakterií a roztočů
Raycop je první antibakteriální vysavač, který zabije 99% bakterií, virů a zničí 93.5% roztočů v matracích, lůžkovinách a textíliích.
Bezpečnostní prvky
trojitá ochrany UV-C lampy
automatický zámek
bezpečnostní senzory UV-C lampy
bezpečnostní Lock/Unlock systém
kontrolní systém přehřátí motoru
Co je UV-C technologie?
Ultravialové (UV) světlo je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než viditelné světlo. Spektrum se skládá z elektromagnetické vlny s frekvencí vyšší než ta, kterou člověk identifikuje jako fialovou barvu (purpurovou). Antibakteriální vysavače Raycop využívají UV-C technologie.
UV-C záření, vznikající v trubici namontované uvnitř Raycopa, uvolňuje velké množství neviditelných ultrafialových paprsků 254nm (nanometrů) vlnové délky. Toto UV-C germicidní světlo poškozuje DNA prachových roztočů, bakterií, virů a jiných patogenů a tím ničí jejich schopnost se množit a způsobit onemocnění.
UV-A, -B a -C záření způsobuje poškození všech živých organismů, včetně bakterií, hub a hmyzu. UV-C záření je ze všech tří druhů nejúčinnější a působí pouze na krátkou vzdálenost. Z provedených experimentů je prokázáno, že expozice pouhé 2 sekundy je dostatečná k tomu, aby Raycop zabil 99,9% bakterií z řady E. coli a Staphylococcus aureus (Hwang, 2005).
Dr. Patrick Gallois, Mres, PhD
Senior lecturer
Faculty of Life Sciences
University of Manchester
Testy a ocenění vysavače Raycop – ZDE
UV-C antibakteriální vysavač Raycop doporučený MUDr. Jitkou Rychnovskou v publicistickém pořadu České televize SAMA DOMA:
Alergeny a bakterie v okolním prostředí - MUDr. Jitka Rychnovská (dotazy) - 1. část
Alergeny a bakterie v okolním prostředí - MUDr. Jitka Rychnovská (dotazy) - 2. část
Kompletní informace k dané problematice a produktům - ZDE
Raycop GENIE (BG-200) UV-C antibakteriální vysavač - ZDE
Raycop SMART (BK-130) UV-C antibakteriální vysavač - ZDE
Raycop HERA (AP-200) UV-C antibakteriální vysavač - ZDE
Raycop MAGNUS (MG-100) UV-C antibakteriální vysavač - ZDE
VAŠE ZDRAVÍ A SKVĚLÁ KONDICE,
TO JSOU NAŠE PRODUKTY A PORADENSTVÍ