Novoroční předsevzetí - nekouřit
Pokud to nemyslíte vážně, tak to ani nezkoušejte, protože pro okolí budete za slabocha a tlučhubu. V tomto případě ani dál nečtěte.
Pokud to ovšem máte v hlavě srovnané a chcete s tím něco udělat, tak čtěte dál.
PROČ NEKOUŘIT
Finanční motivace
Kolik peněz můžete ušetřit, pokud přestanete kouřit:
Počet cigaret za den |
Prokouřeno za 1 rok |
Prokouřeno za 20 let |
10 |
15 000 Kč |
300 000 Kč |
20 |
30 000 Kč |
600 000 Kč |
30 |
44 000 Kč |
880 000 Kč |
40 |
59 000 Kč |
1180 000 Kč |
50 |
73 000 Kč |
1460 000 Kč |
Výpočty jsou zaokrouhlovány, je počítáno s průměrnou cenou krabičky cigaret: 80,- Kč.
Zdravotní motivace
Na nemoci způsobené kouřením umírá v ČR 20% lidí.
Každá cigareta zkracuje život průměrně o 5 minut. Při 15 cigaretách denně je život za rok kouření zkrácen o 18 dní.
Nádory
Kouření se podílí z 90% na riziku rakoviny plic a z 60% na rakovině močového měchýře. Kouření způsobuje 25 x vyšší pravděpodobnost výskytu zhoubného nádoru.
Plíce
Mezi plícemi kuřáka a nekuřáka je obrovský rozdíl. Bohužel své plíce nevidíme, což nás může svádět k tomu, že je vše v pořádku. Kuřákům se snižuje kapacita plic, u silných kuřáků může být snížena až o dvě třetiny. Snížená kapacita plic způsobuje zhoršené dýchání a snižuje fyzickou výkonnost. Chronická plicní onemocnění jsou ze 75% zaviněna kouřením.
Pleť
Při vdechování kouře z cigarety používáme mimické svaly, které na naší tváři způsobují vrásky. Při natahování kouře z cigarety je na jejím konci teplota 700°C, což způsobuje stárnutí kůže.
Porod
Porod u kouřících žen bývá komplikovanější. Děti jsou navíc méně imunní, mají menší tělesnou váhu a dokonce jsou i méně inteligentní.
Srdce a cévy
Díky kouření se zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév o 20%.
Společenské motivace
Dech
O tom, že dech kuřáka není libá vůně, není pochyb. Kuřáci bohužel díky vlastnímu kouření tento zápach příliš necítí a mohou se tedy naivně domnívat, že cigaretový dech není cítit. Pokud jsou však kuřáci partnery a jeden kouří méně, může mu dech toho druhého vadit.
Závislost
Spousta lidí se za kouření stydí nebo jej skrývá. Kouření je závislost a může být ostatními chápána jako slabost.
Pasivní kouření
Kouřením neškodíme pouze sobě, ale i lidem v našem okolí a dětem. Nekuřáci vystavené cigaretovému kouři mohou dostat katar plic, nádory nebo infarkt. Na následky pasivního kouření zemře v ČR ročně 3000 lidí.
Co se děje po poslední cigaretě
- po 24 hodinách se vaše tělo zbaví oxidu uhelnatého v krvi
- během několika dnů se zlepší chuť, čich a zlepší se dýchání
- během několika týdnů se zlepší prokrvení celého těla, pocítíte zlepšení celkového
zdravotního stavu
- během několika měsíců ustupuje kašel a problémy s dýcháním
- během několika let se o 50% snižuje riziko rakoviny plic a riziko infarktu
- po přibližně deseti letech se bývalý kuřák dostává na úroveň nekuřáka
JAK SI ZNOVU NEZAPÁLIT
Změna prostředí
Kouření bývá obvykle spojeno s nějakým místem, zvykem nebo lidmi. Tyto situace nás pak automaticky nutí si zapálit. Je tedy vhodné snažit se tyto situace eliminovat nebo ještě radši úplně vypustit.
Symbolické rozloučení s cigaretou
Zbavit se cigaret, popelníků, zapalovačů a dalších věcí má význam samo o sobě v tom, aby nám tyto věci kouření nepřipomínali, ale pokud zbavení se těchto věcí spojíme navíc s určitým rituálem, můžeme dosáhnout ještě lepšího efektu. Symboly mají pradávný smysl a dodnes se používají hlavně ve východních zemích. Ať už věci spálíme, hodíme do vody nebo zakopeme, může to pro nás být nový impulz a víra v to, že jsme se těchto věcí zbavili.
Nahrazení kouření jinou činností
Při kouření vznikají různé rituály. Napadlo vás, kolik jste za svůj život vykouřili krabiček, kolik cigaret, kolikrát jste si cigaretu zapálili a zhasli? Kolikrát jste si každou cigaretu strčili do pusy a z pusy? Tyto a mnohé další rituály mohou být hluboce zakořeněné. Většině lidem v těchto případech pomáhá žvýkání žvýkaček, cucání bonbónů nebo jiných pochutin. Ale se sladkostmi by se to samozřejmě nemělo také přehánět, zvýšená konzumace může vést k jiným onemocněním, jako je například diabetes, nebo-li cukrovka.
ZÁVISLOST NA NIKOTINU
Závislost na nikotinu je mnohem silnější než u jiných drog, může vzniknout již u první cigarety, projevuje se u cca 90% pravidelných kuřáků. Každý šluk je vlastně nová dávka nikotinu pro mozek, při dvaceti šlucích z cigarety je to vlastně dvacet dávek drogy. Kouřením se množí tzv. nikotinové receptory, které pokud se kuřák rozhodne nekouřit, způsobují abstinenční příznaky. Nikotinové receptory v mozku tak reagují na nedostatek nikotinu. Po nějaké době, kdy odezní závislost, jsou receptory v klidu, ale stačí pak malá dávka nikotinu k tomu, aby se probudily a závislost se potom vrací. Pro člověka, který přestal kouřit je proto velmi důležité, aby se již k cigaretě nevrátil ani ve výjimečných případech, protože pak velmi riskuje, že se mu závislost na nikotinu opět vrátí.
ABSTINENČNÍ PŘÍZNAKY
Abstinenční příznaky vznikají v případě, že tělo přestane mít přísun drogy nebo se jeho přísun omezí. Toto se nejvíce projevuje ráno, kdy je tělo nejdéle bez dávky nikotinu. Abstinenční příznaky se projevují individuálně, obecně však lze říct, že jsou silnější v případě silnějších a dlouhodobějších kuřáků. Nejjednodušším řešením je sáhnout po cigaretě, po které se však závislost vrací.
Mezi hlavní abstinenční příznaky patří:
- velmi silná chuť na cigaretu (chuť na nikotin)
- nervozita
- zhoršená schopnost soustředění
- zácpa
Doba trvání abstinenčních příznaků je individuální, trvá několik týdnů až měsíců. Pokud na odvykání kouření použijete metodu postupného snižování cigaret nebo metodu nahrazování cigaret nikotinovými žvýkačkami, bude doba prodloužena navíc o dobu, po kterou budete snižovat dávky nikotinu až k nule. Pokud naopak chcete přestat kouřit a zároveň se chcete vyhnout abstinenčním příznakům, doporučujeme vyzkoušet metodu Biokódování psychologa Prokopjuka, po které žádné abstinenční příznaky nevznikají.
JEDNO Z ŘEŠENÍ…
Elektronická cigareta
Elektronická cigareta je technologický převrat v historii kouření. Největší předností elektronické cigarety je, že neobsahuje žádný dehet, žádný oxid uhelnatý, ani jinou karcinogenní látku. Běžná tabáková cigareta při kouření uvolňuje více než 4000 škodlivých látek, které jsou velmi nebezpečné nejen pro kuřáka, ale také pro jeho okolí.
Elektronická cigareta byla vyvinuta jako zdravější náhrada za běžné cigarety. Dokáže plně uspokojit i náročné kuřáky bez nutnosti vdechovat škodlivé látky a obtěžovat okolí nepříjemným kouřem. E-cigaretu je možné užívat jak s nikotinovými náplněmi, tak i s náplněmi bez nikotinu.
Mnoho kuřáků hodlá s kouřením nadobro skoncovat a i tuto možnost elektronická cigareta nabízí. Nikotinové žvýkačky či náplasti sice také dodávají tělu nikotin, na rozdíl od elektronické cigarety však nepomáhají při fyzické závislosti, kdy potřebujete zabavit ruce i ústa. Postupným snižováním intenzity nikotinu až k nule, pomalu zjistíte, že již kouřit nepotřebujete.
Jaké jsou výhody Elektronických cigaret?
Mezi hlavní výhody elektronického kouření patří především:
- absence charakteristického zápachu
- menší zdravotní zátěž
- možnost kouřit prakticky kdekoliv
- ohleduplnost k Vašemu okolí- nedochází k pasivnímu kouření
- pomoc při odvykání kouření
- žádné riziko požáru, popálení
- ekonomická výhodnost
- velké množství příchutí a intenzit náplní
VLASTNÍ ZKUŠENOST
Jak na to
Pokusím se poradit z vlastní zkušenosti. Kouřím cca 35 let a pokud to nějak zprůměruji, tak denně to bylo cca 25 - 30 cigaret, což činí při přepočtu 1.500.000,-Kč. Já vím, někdo může říct, že když už jsem do toho tolik investoval, tak proč skončit… Toto byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl něco s tím dělat. Druhým důvodem a důležitějším bylo moje zdraví. Poslední cca 2 roky jsem začal celkem hodně kašlat a to nemluvím o každém ránu, kdy z koupelny se ozývalo asi něco hrozného. Večer, když jsem si lehl, tak moje průdušky byly jako rozladěné varhany, které vydávaly příšerné zvuky.
Před pěti měsíci jsem se rozhodl s tím něco udělat. V hlavě jsem to měl již srovnané a jelikož jsem to několikrát zkoušel a nikdy nevydržel, tak jsem se rozhodl jít na to přes elektronickou cigaretu.
Nejdříve jsem si koupil e-cigaretu nejmenované značky. Začal jsem kouřit e-cigaretu, ale u toho jsem kouřil i klasickou cigaretu. Sice méně, ale kouřil a nakonec jsem skončil zase pouze na klasických cigaretách.
Celou situaci jsem si znovu prošel a hledal jsem důvod, proč jsem zase takto dopadl. Zjistil jsem, že zvolená e-cigareta je asi nekvalitní a není to co jsem si představoval. Za selhání považuji i to, že jsem při elektronické cigaretě kouřil taky klasickou cigaretu.
Následně jsem začal zjišťovat veškeré dostupné informace o kvalitní e-cigaretě a po zakoupení jsem začal znovu a bez kouření klasické cigarety.
Dnes je to již 3,5 měsíce, co kouřím pouze e-cigaretu. Klasické cigarety jsem si koupil pouze jednou a zjistil jsem, že mě vůbec nechutnají. Klasický cigaretový kouř mě problém nečiní, ale když potkám někoho, kdo je hodně cítit kouřem, tak mě ten člověk hrozně smrdí.
Ze zdravotního hlediska je to super. Žádný kašel, natož ráno a večer žádné varhany. Lépe se mě dýchá a čich mám jak ohař!
A po finanční stránce to vychází tak na cca 40 % dřívějších nákladů, což není zanedbatelné.
Takže celkové zhodnocení - SUPER.
Doporučení:
- Dodržujte stejné kuřácké rituály jako s klasickou cigaretou!
- Na začátek zkuste začít s e-liquidem kolem 10 mg nikotinu a podle potřeby zvyšte
či snižte obsah nikotinu!
- Nekuřte klasické cigarety!
- Postupem času začněte snižovat množství nikotinu.
- Veškerý problém je v hlavě. Pokud něco vážně chceme, tak toho dosáhneme!
Nabídka elektronických cigaret – ZDE
Nabízíme pouze nejlepší model, ostatní nás nezajímají, neboť jsou nekvalitní a nekomfortní. Takže pokud si koupíte levnější, tak kvalita není zaručena, vaše peníze jsou fuč a vy s nadávkami skončíte zase u klasické cigarety. Velmi důležitý je i výrobce!
Nabídka e-liquidů (náplní) - ZDE
Nabídka příslušenství - ZDE
VAŠE ZDRAVÍ A SKVĚLÁ KONDICE,
TO JSOU NAŠE PRODUKTY A PORADENSTVÍ