Lékař radí: Nechoďte zbytečně k doktorům, udělají z vás pacienty!
Se svými pacienty lékař Jan Hnízdil (52) nemluví latinsky. Nehovoří o diagnózách a syndromech, ale o problémech a potížích. A varuje před zbytečnými návštěvami u lékaře. Jakmile prý člověk dostane diagnózu, okamžitě je z něj pacient. Odevzdává se do péče lékaře a tím pádem přestává být v léčbě aktivní. Tím, že se rozhodl se svými pacienty mluvit o jejich životním příběhu, stal se v současné medicíně tak trochu rebelem. Což dokazuje i ve své nové knížce Mým marodům.
MUDr. Jan Hnízdil je rebelem ve svém oboru. Jako lékař postihující doping zjistil, že vrcholový sport se bez dopingu neobejde. Uznává kvalitní léčitele a základem práce lékaře je podle něj dialog s pacientem.
Myslíte si skutečně, že současné zdravotnictví je hlavně obchod?
„To tedy je. Podnikatelé ve zdravotnictví vědí, že budou prosperovat, jedině když budou lidé stonat. To, co se platí, je léčení chorob, nikoliv uzdravování lidí. Každý uzdravený pacient je pro ně ztrátou.“
Proč se nechcete podílet na takovém lukrativním byznysu?
„Nechci kolaborovat s farmaceutickými firmami. Je to možná naivní, ale upřímná snaha řešit příčiny: plýtvání, tunelování, korupci. Nemůžeme jen volat po lepších platech a čekat, že změnu udělají pojišťovny, politici nebo ministerstvo. My lékaři ve spolupráci s pacienty to musíme změnit zezdola. Je nejvyšší čas.“
Jste také pro odcházení do zahraničí jako rebelující lékaři?
„Kolegy v nemocnicích chápu. Platy jsou skutečně ostudné. Z hesla Náš exodus, váš exitus mi ale běhá mráz po zádech. Nemůžeme vyhrožovat pacientům, kteří jsou s námi na jedné lodi. Nedostatek peněz není příčinou krize, ale důsledkem toho, jakým způsobem se medicína v praxi dělá. Spousta vyšetření a předepsaných léků je totiž naprosto zbytečná.“
Vy tedy myslíte, že nejlépe je nechodit k doktorům?
„Nejbližším radím: Nechoďte k doktorům zbytečně, budou vás léčit! Dejte si pozor! V první chvíli se zamyslete, co vám tělo chce nemocí naznačit. Jsem přesvědčen, že ve většině případů tu chybu najdete. Nemoc je informace o tom, jak žijete.“
Jste tím pádem i proti preventivním prohlídkám?
„Záleží na tom, v jaké jsou podobě. Třeba v gynekologii nebo stomatologii je prevence velmi důležitá. Zběsilá vyšetření kdečeho – těch bych se obával. Když už jednou jdete k doktorovi, určitě vám něco najde. Třeba lehce zvýšený cholesterol. Vy jste tam šla, nic vám nebylo, a odcházíte s receptem na prášky, máte termín na další vyšetření a už jste pacient! Pak ale začnete stonat na ty prášky.“
Co tedy takovým lidem poradit?
„Nenechat sebou manipulovat. Neodevzdat se medicínsko-farmaceutickému průmyslu, ale zastavit se a začít rozhodovat o svém zdraví sám. Mám nějaký zdravotní problém, kterému nerozumím – měl bych jít k doktorovi, kterého znám, mám k němu důvěru, a když k němu přijdu, on se o mě zajímá.“
Co vlastně rozhoduje o lidském zdraví?
„Spánek, dobrá strava, pestrý pohyb, dobré mezilidské vztahy, kultura a láska. Mám mezi svými pacienty spoustu lidí, kteří jsou na tom finančně dobře, můžou si dovolit luxusní dovolenou, nejkvalitnější stravu, nejdražší fitness, a přesto stůňou. Chybí jim láska. Neumějí ji ani dát, ani přijmout.“
A vy ji máte?
„Děkuju za optání, mám. Každý den se těším domů na malou Johanku, manželku Lucii, psa Skipa. To je nejlepší, co může člověka v životě potkat – mít někoho rád.“
Hnízdil odmítá kongresovou turistiku...
Proslulé jsou zájezdy lékařů na kongresy do exotických zemí, při nichž není podmínkou aktivní účast na jednání. A tak je to vlastně báječná dovolená, navíc úplně zdarma. Doktor Hnízdil považuje tuto praxi za zločinné spiknutí. Farmaceutické firmy totiž za takový dáreček chtějí podporu svých léků. Česká televize přinesla reportáž z egyptského letoviska, kde se takhle vzdělávalo několik desítek českých dermatologů.
Tahle praxe se už dostala i k soudu. Brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny podala trestní oznámení na dermatoložku, která přiznala, že přijímala úplatky od farmaceutických firem. V televizní reportáži lékařka falešné dealerce farmaceutické firmy Novartis do skryté kamery řekla, že za každého pacienta, který se měl půl roku léčit přípravkem Lamisil proti plísním, dostávala 250 korun měsíčně. Farmaceutické firmy jí prý také dávaly dárky, jednou jí byl proplacen notebook.
Zdroj: proženy.blesk.cz
Je to tvrdá realita, ale s tímto názorem souhlasím a můj vlastní názor je:
Jedna užitá pilulka zajistí užití minimálně dalším dvěma jiným pilulkám…
Kdysi vysmívaná celostní medicína bude uznána, posvětil ji ministr Heger
Ten obor byl považován za šarlatánství, za cosi jako léčitelství. Teď se však celostní medicína, přesným termínem psychosomatika, stává stejně oficiální jako kardiologie. S posvěcením ministerstva zdravotnictví.
V nové vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která je již připravena, bude jednou z osmi nových lékařských specializací právě psychosomatická medicína. Tedy obor, který vidí příčinu zdravotních problémů ve všech souvislostech včetně duševního stavu.
Příklad: Psychosomatickou medicínu často potřebují lidé s úpornými bolestmi zad či hlavy, pro něž klasická medicína nemá žádné vysvětlení. Kdežto lékař-psychosomatik, který pacientovi především naslouchá, umí poznat, že záda bolí třeba kvůli problémům v rodině.
"Je to obor, který se do velké medicíny dlouho nedostal. Jde o to, že když se lidé cítí nemocní, mají objektivní potíže, a přesto u nich vyšetření neprokážou žádnou konkrétní nemoc, tak by neskončili u psychiatra, jako je tomu často dnes, ale u lékaře, který by jim dokázal komplexně poradit, co v životě změnit," říká ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).
Lékaři tak po roce až dvou letech studia dostanou razítko specialisty v tomto oboru. "To je výborná zpráva," říká průkopník psychosomatické medicíny u nás Jiří Šavlík.
Zdroj: idnes.cz
Co je celostní medicína
Celostní medicína nahlíží na člověka jako na celek! Neodděluje součásti, nezařazuje do skupin, nevěnuje se jen určité, většinou bolestivé, nebo jinak poškozené části. Uvědomuje si, že vše je propojeno se vším a vše je závislé na ostatním, stejně jako, že vše je závislé i na sebemenším kousíčku.
U celostní medicíny platí pravidlo, že příčina jakýkoliv problémů je důležitější než následek. Příklad: Jedete v autě a rozsvítí se kontrolka oleje. Uvědomte si, že ta svítící žárovka je pouze následek!!! Příčina je v motoru!!! Máte tři možnosti, buď při nejbližší příležitosti olej dolejete a budete jezdit v klidu dále, nebo nebudete kontrolku vnímat a budete čekat že to nějak dopadne, ale také můžete vyšroubovat žárovku aby jste kontrolku neviděli. Přesně tak to dělá spousta lidí sami se sebou!!! Nevěnují pozornost malým věcem které se jim dějí, začínají řešit až ty větší, nebo někteří dokonce ani to ne. Stále ignorují své kontrolky a myslí si, že tím ten problém vyřešili, že to přestane nebo se to prostě vyřeší samo. Nic se ale samo nevyřeší, vše má totiž svoji příčinu a svůj důvod k tomu aby se cokoliv dělo. Nic není náhodou nebo najednou. Naše tělo není mstivé monstrum, které si najednou z ničeho nic usmyslí, že toto, nebo toto začne bolet, nebo se poškodí atd.. Už několik let, měsíců, týdnů, nám dává jasně najevo, že se mu něco nelíbí, nebo že je něco v nepořádku. Když si to nedokážeme uvědomit, tak nám to dává více a více jasně najevo. Bohužel to někdo pochopí až když má obrovské bolesti, nějaká část je poničená, nebo nemůže fungovat psychicky. To pak chce nejrychlejší a mnohdy nekvalitní nápravu, nebo podlehne a uvěří, že už to lepší být nemůže, někteří lidi si začnou myslet, že jejich stav je normální, jelikož to samé má spousta lidí kolem. Málokomu dojde co mu tato zkušenost má dát a co má pochopit. Celostní medicína úžasně dokáže nalézt příčinu a sjednat nápravu. Je pravda, že zázraky nedokáže. Většinu práce na svém uzdravení musí odvézt člověk sám a závisí nejvíce na jeho snaze a víře uzdravit se a sjednat pořádek.
Na rozdíl od klasické medicíny se celostní medicína soustřeďuje na pacienta, ne na jeho nemoc. Hledá prvotní příčiny vzniku nemoci. Arzenál celostní medicíny je bohatší, ale také pro pacienta, co se osobní disciplíny týká, náročnější.
Zdroj. internet
VAŠE ZDRAVÍ A SKVĚLÁ KONDICE,
TO JSOU NAŠE PRODUKTY A PORADENSTVÍ